Orzeczenia lekarskie i psychologiczne
-
z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2020r. poz. 685), lub o znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej;
-
wykazującym istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego;
-
uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych;
Osoba posiadająca pozwolenie na broń wydane w celu ochrony osobistej lub w celu ochrony osób i mienia lub też w celu łowieckim (zmiana wprowadzona z dniem 1 kwietnia 2018 r. Ustawą z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo Łowieckie oraz niektórych ustaw - Dz. U. poz. 651) obowiązana jest raz na pięć lat przedstawić właściwemu organowi Policji orzeczenia lekarskie i psychologiczne, o których mowa wyżej, wystawione nie wcześniej niż 3 (trzy) miesiące przed upływem tego terminu.
- pracownicy przedsiębiorców i jednostek organizacyjnych, którzy na podstawie odrębnych przepisów powołali wewnetrzne służby ochrony, jeżeli broń jest im niezbędna do wykonywania przez te służby zadań wynikających z planu ochrony, a także przedsiębiorców, którzy uzyskali koncesję na prowadzenie działalności gospodarczejw zakresie usług ochroy osób i mienia, jeżeli broń jest im niezbędna w zakresie i formach określonych w koncesji wpisani na listę kwalifikowanych pracowniików ochrony, o której mowa w art. 26 Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (tj. Dz. U. z 2020r. poz. 838), ubiegający się lub posiadający dopuszczenie do posiadania broni, którzy przedstawią orzeczenia lekarskie wydane w trybie przepisów ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia.
-
funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej oraz funkcjonariusze innych państwowych formacji uzbrojonych i żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów posiadają przydzieloną im broń służbową.
-
z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2020r. poz. 685), lub o znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej;
-
wykazującym istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego;
-
uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych;
Badania lekarskie i psychologiczne prowadzi się na koszt osoby badanej. Maksymalna opłata za badanie lekarskie lub maksymalna opłata za badanie psychologiczne wynoszą odpowiednio 15% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym poprzedzającym przeprowadzenie badania, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 1 lit. A ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm.)
Od orzeczenia lekarskiego i psychologicznego przysługuje odwołanie wnoszone na piśmie. Odwołanie przysługuje osobie badanej oraz komendantowi wojewódzkiemu Policji właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby. Odwołanie wraz z jego uzasadnieniem wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia, za pośrednictwem lekarza lub psychologa, który wydał orzeczenie, do jednego z podmiotów odwoławczych, którymi są:
-
wojewódzkie ośrodki medycyny pracy, a w przypadku gdy odwołanie dotyczy orzeczenia lekarskiego wydanego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy – instytuty badawcze w dziedzinie medycyny pracy
-
jednostki służby medycyny pracy podmiotów leczniczych utworzonych i wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych
-
podmioty lecznicze utworzone i wyznaczone przez Ministra Obrony Narodowej
WYKAZ JEDNOSTEK SŁUŻBY MEDYCYNY PRACY PODMIOTÓW LECZNICZYCH UTWORZONYCH I WYZNACZONYCH PRZEZ MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI
- Poradnia Medycyny Pracy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki MSWiA w Łodzi ul. Północna 42 91-425 ŁÓDŹ (dla Poradni Badań Profilaktycznych SPZOZ MSWiA w Łodzi, Zielonej Górze, Warszawie i Bydgoszczy)
- Poradnia Medycyny Pracy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Gdańsku ul. Kartuska 4/6 80-104 GDAŃSK (dla Poradni Badań Profilaktycznych SPZOZ MSWiA w Poznaniu, Olsztynie, Koszalinie, Szczecinie, Gdański i Białymstoku)
- Poradnia Medycyny Pracy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach ul. Głowackiego 10 40-052 KATOWICE (dla Poradni Badań Profilaktycznych SPZOZ MSWiA w Katowicach, Krakowie, Opolu, Wrocławiu, Rzeszowie i Lublinie)
WYKAZ PODMIOTÓW LECZNICZYCH, WŁAŚCIWYCH DO ROZPATRYWANIA ODWOŁAŃ OD ORZECZEŃ LEKARKICH I PSYCHOLOGICZNYCH WYZNACZONYCH PRZEZ MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
- Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie
- Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
- 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ we Wrocławiu
- 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Krakowie
- 7 Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOZ w Gdańsku Oliwa
- 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Bydgoszczy
- 105 Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Żarach
- 108 Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Ełku
- 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Szczecinie
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ w Gdyni
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ w Białymstoku
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ w Bielsku – Białej
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ w Gorzowie Wielkopolskim
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ w Kielcach
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ w Koszalinie
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ w Łodzi
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ w Poznaniu
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ w Radomiu
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ w Rzeszowie
- Przychodnia Lekarska Akademii Obrony Narodowej SPZOZ w Warszawie
- Specjalistyczna Przychodnia Lekarska dla Pracowników Wojska SPZOZ w Warszawie
Zgodnie z Ustawą z dnia 7 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U z 2020 r. poz. 374 ze zmianami) terminy przedstawienia właściwemu organowi Policji orzeczeń lekarskich i psychologicznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 284 ze zmianami) przedłuża się do 90 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ( art. 12 "d").